کد مطلب: 20233 تعداد بازدید: ۳۴۱

مدیریت حوزه خواهران استان ایلام برگزار کرد :

همایش طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 94-93 و 95-94

دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳:۱۲
همایش سه روزه ی طلیعه حضور، ویژه طلاب ورودی 94-93 و 95-94 مدارس علمیه خواهران استان ایلام ، در اردوگاه نرجس خاتون شهر مقدس قم و در جوار کریمه اهل بیت ، حضرت فاطمه معصومه (س) ، برگزار شد .

در مراسم افتتاحیه ی این همایش ، حجت الاسلام والمسلمین رسول ابراهیمیان معاون ارتباطات و امور حوزه ها  ، با بیان اهمیت شناخت اهداف و موانع ،  گفت : طلبگی دائمی است و تا آخر عمر ادامه دارد .

وی افزود :راه رفتن در این مسیر، طهارت ظاهر و باطن می خواهد و چون این علم منسوب به ائمه ی پاک است ، هر چه بیشتر پاک باشیم بیشتر تأثیر گذار خواهد بود .

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمیان با اشاره به اینکه تقوا و تهذیب مهمترین امر برای یک طلبه است ، یادآور شد: ماندگارترین  حرکت یک روحانی در ذهن و قلوب مردم ،  حرکتی است که بر اساس تقوا باشد .

حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی دبیر شورای علمی تربیتی حوزه های علمیه خواهران و مولف کتب درسی حوزه ، از دیگر سخنرانان این همایش بودند که هدف اصلی و آرمانی حوزه های علمیه را عبودیت دانست و یادآور شد : ترویج عبودیت از طریق فهم دین ، ابلاغ  دین و اجرای دین  میسر است .

وی لازمه ی طلبگی را داشتن سه معرفت دانست و گفت :این سه معرفت  عبارتند از: معرفه الاهداف ، معرفه المراحل و معرفه الموانع که هدف از معرفت اهداف ،دانستن هدف اصلی زندگی است و نباید  به اهداف کم قانع بود زیرا طبق فرمایش شهید مطهری ، انسانها به میزان خواسته هایشان می ارزند نه به میزان دانسته هایشان .

حجت الاسلام  والمسلمین  حمید محمدی در تشریح دو نوع معرفت دیگر اظهار کرد :طلبگی مراحلی دارد اما پایان و فارغ التحصیلی ندارد و یک طلبه همیشه در حال آموختن دین است .همچنین موانعی دارد که باید آنها را شناخت و از آنها عبور کرد .

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مومنی استاد حوزه و دانشگاه نیز در این همایش به آفات علم اشاره کرد و گفت :آفات علم ده مورد می باشد که عبارتند از :طمع ، بخل، ریا ، عصبیت  ، حب به مدح ، وارد شدن در بحث از حقایقی که فهم آنها محال است ،تکلف در خواندن و نوشتن  ، حیا نداشتن ،افتخار به عناوین دنیایی ،سستی در عمل .

وی همچنین بایدهای رفتاری یک طلبه را تشریح نمود ه و درخصوص عوامل ایجاد انگیزه ،  گفت : برای ایجاد و تثبیت انگیزه باید به قرآن و اهل بیت ، تمسک نمود که تمسک به قرآن خواندن قرآن ، درک معانی و عمل به آن ، و تمسک به اهل بیت با معرفت ، محبت و ولایت آنان ، میسر  می گردد .

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه نیز در این همایش حضور یافت . وی به ارزشمند بودن تمام علوم اشاره کرد و گفت :بین علوم الهی و سایر علوم ، تفاوت وجود دارد و آن تفاوت این است که علوم الهی که در بستر علوم انبیاء الهی می باشد ، به سایر علوم ، جهت می دهد .

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری ، خود شناسی را مقدمه خدا شناسی دانست و افزود :خودشناسی ، خداشناسی، پیامبر شناسی  وامام شناسی، انسان را در مسیر سعادت واقعی قرار می دهد .

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه  های  علمیه ،به اصول برنامه ریزی یک طلبه  را تشریح  کرد و در خاتمه ، گفت :برای یک طلبه ، تفکر ،تدبر، تقوا، تلاش ، توکل و توسل ، لازم است .

گفتنی است سرکار خانم علوی استاد حوزه و دانشگاه و نیز سرکار خانم صادقی مدیر اداره مشاوره و اخلاق مرکز مدیریت حوزه ها نیز ، از دیگر سخنرانان این همایش بودند .